Ploomipuud

 
'Ave'- Vili valmib augusti lõpupäevil, on suur, ümmargune, lillakaspunane. Viljaliha valkjaskollane, keskmise tihedusega, mahlane, hapukasmagus. Luuseeme lahtine.
Puu on tugeva kasvuga, püramidaalse võraga, saagikas. Talvekindlus keskmine. Oma õietolmuga viljastub rahuldavalt. Head tolmuandjad on ‘Emma Leppermann’ ja ‘Duke of Edinburgh’. Haiguskindlus hea.

 Foto autor: Jaan Kivistik
Foto autor: Jaan Kivistik

'Julius'- Vili valmib augusti keskpaiku, on suur, ovaalne, rohekaskollase põhi- ja pruunikaspunase kattevärvusega. Viljaliha kollane, pehme, magushapu. Luuseeme lahtine.
Puu on keskmist kasvu, ovaalse võraga, saagikas. Talvekindlus nõrk. Oma õietolmuga viljastub rahuldavalt. Paremad tolmuandjad on ‘Suhkruploom’ ja ‘Queen Victoria’. Haiguskindlus keskmine.

 Foto autor: Jaan Kivistik
Foto autor: Jaan Kivistik

'Kadri'- Vili valmib augusti keskpaiku, on keskmise suurusega, piklikovaalne, tumesinine. Viljaliha rohekaskollane, keskmise tihedusega, mahlane, hapukasmagus. Luuseeme lahtine.
Puu on tugeva kasvuga, laiuva võraga. Saagikas, oma õietolmuga ei viljastu. Paremad tolmuandjad on ‘Duke of Edinburgh’ ja ‘Emma Leppermann’. Talvekindlus keskmine, nagu ka haiguskindlus.

 Foto autor: Jaan Kivistik
Foto autor: Jaan Kivistik

'Liisu'- Vili valmib augusti esimesel nädalal, on suur, munajasovaalne, punakaslilla. Viljaliha kollane, keskmise tihedusega, mahlane, hapukasmagus. Luuseeme lahtine.
Puu on keskmist kasvu, püstine. Saagikas, oma õietolmuga ei viljastu. Paremad tolmuandjad on ‘Duke of Edinburgh’ ja ‘Emma Leppermann’. Talvekindlus keskmine, nagu ka haiguskindlus.

Foto autor: Jaan Kivistik 
Foto autor: Jaan Kivistik

'Märjamaa'- Vili valmib septembri keskpaiku, on väikesepoolne, ümmargune, rohekaskollase põhivärvusega, mida katavad pruunikad laigud. Viljaliha rohekaskollane, pehme, magushapu, keskmise maitsega. Luuseeme kinni.
Puu on keskmist kasvu. Saagikas, isetolmleja. Hea tolmuandja hilja õitsevatele sortidele. Talvekindlus hea. Haiguskindlus keskmine.

 Foto autor: Jaan Kivistik
Foto autor: Jaan Kivistik

'Noarootsi Punane'- Vili valmib septembri keskpaiku, on väikesepoolne, ümmargune, punane, hallika vahakirmega. Viljaliha valkjaskollane, pehme, magus, keskmise maitsega. Luuseeme poollahtine.
Puu on keskmist kasvu, püstine. Saagikas, isetolmleja. Hea tolmuandja hilistele sortidele. Talvekindlus hea. Haiguskindlus keskmine.

Foto autor: Jaan Kivistik 
Foto autor: Jaan Kivistik

'Radiolus'- Vili valmib septembri algupoolel, on suur, piklikovaalne, rohekaskollane, kaetud nõrga vahakirmega. Viljaliha on kollane, pehme, kiuline, magushapu. Viljakest on paks. Luuseeme on viljalihas kinni.
Puu on keskmise kasvuga, püstiste okstega. Saagikus on keskpärane. Oma õietolmuga ei viljastu. Paremad tolmuandjad on ‘Edinburgh’, ‘Tartu punane’ ja ‘Hiiu sinine’. Talvekindlus on keskpärane. Tundlik luuviljaliste mädaniku suhtes.
 
'Sukruploom'- Vili valmib augusti teisel nädalal, on väike, piklikovaalne, lillakasmust, tugeva vahakirmega. Viljaliha kollakasroheline, keskmise tihedusega, hapukasmagus. Luuseeme lahtine.
Puu on keskmist kasvu, püstine. Saagikas, oma õietolmuga viljastub rahuldavalt. Paremad tolmuandjad on ‘Queen Victoria’ ja ‘Wilhelmine Späth’. Talvekindlus nõrgapoolne. Haiguskindlus keskmine.

 Foto autor: Jaan Kivistik
Foto autor: Jaan Kivistik

'Vilmitar'- Vili valmib augusti keskpaiku, on keskmise suurusega, ümmargune, tumekollase põhi- ja roosaka kattevärvusega. Viljaliha tumekollane, pehme, aromaatne. Luuseeme osaliselt kinni.
Puu on keskmist kasvu, püstine. Keskmiselt saagikas, oma õietolmuga viljastub rahuldavalt. Parim tolmuandja on ‘Emma Leppermann’. Talvekindlus keskmine. Haiguskindlus hea.
 
'Kihelkonna'- Vili suurepoolne või suur, ovaalne, pruunikaspunane. Luuseeme poollahtine. Viljaliha rohekaskollane, pehme, hapukasmagus, veidi vürtsikas. Sobib hästi lauale, moosiks ja kompotiks.
Puu keskmise kasvuga, pisut laiuva võraga, saagikas, hea või väga hea talvekindlusega. Oma õietolmuga viljub hästi ja on heaks tolmuandjaks hiljaõitsevatele sortidele.
Hiline (valmib septembri lõpupoole).

 Foto autor: Jaan Kivistik
Foto autor: Jaan Kivistik

'Duke of Edinburgh'- Vili suurepoolne, ümarovaalne, lillakaspunane, kinnisevõitu luuseemnega. Viljaliha tihe, punakaskollane, magushapu. Viljad meeldiva maitsega, sobivad kompotiks. Põhja-Eestis ei saa alati koristusküpseks.
Puu tugeva kasvuga, saagikas, rahuldava talvekindlusega, isetolmleja ning hea tolmuandja teistele sortidele. Temale sobib tolmuandjaks 'Emma Leppermann'.
Hilisepoolse valmimisajaga.

 Foto autor: Jaan Kivistik
Foto autor: Jaan Kivistik
 
'Emma Lepermann'- Vili suurepoolne, ümmargune, roosakas, lahtise luuseemnega. Viljaliha tihe, kollane, magushapu. Keskpärase maitsega, kuid sobivus kompotiks väga hea.
Puu keskmise kasvuga, hilisevõitu kandealgusega, kuid saagikuselt üks paremaid, talvekindlus halb. Isetolmleja ning üks paremaid tolmuandjaid teistele sortidele. Tema saagikust suurendavad 'Edinburgh' ja 'Ave'. Pärit
Keskvalmiv.

Foto autor: Jaan Kivistik 
Foto autor: Jaan Kivistik

'Euraasia 21'- Vili ümmargune, keskmise suurusega, lillakaspunane. Viljaliha rohekaskollane, keskmise tihedusega, hapukasmagus. Luuseeme poollahtine. Hea laua- ja kompotiploom.
Puu keskmise kasvuga, laiuva võraga, väga saagikas, jõuab kandeikka 3.-4. aastal, hea talvekindlusega, kuid õiepungade talvekindlus jätab soovida, vihmastel suvedel haigestub tugevasti luuviljaliste mädanikku. Oma õietolmuga ei vilju, paremad tolmuandjad on 'Edinburgh', 'Ave', 'Emma Leppermann'. Heaks tolmuandjaks paljudele teistele samal ajal õitsvatele ploomidele.
Keskvalmiv (valmib augusti keskpaigas või lõpupoole).
 
'Jubileum'- Ploom on suur või väga suur, piklikovaalne, pruunikaspunase värvusega. Viljaliha on valkjaskollane, keskmise tihedusega, mahlane, magus, väga hea maitsega. Luuseeme on lahti.
Puu on nõrga– või keskmise kasvuga, pikliku võraga. Väga saagikas. Talvekindlus suhteliselt nõrgavõitu. Iseviljuv. Haiguskindlus on hea.
Valmib septembrikuu algupoolel.

 Foto autor: Jaan Kivistik
Foto autor: Jaan Kivistik

'Kubanskaja Kometa'- Vili keskmine või suur, (piklik)ovaalne. Värvus: kollakal põhjal punane või punakaspruun jume. Luuseeme poollahti. Viljad sobivad nii lauale kui ka kompotiks.
Puu madalakasvuline, ümara kompaktse võraga, keskmise saagikusega, hea talvekindlusega. Ei viljastu oma õietolmuga, headeks tolmeldajateks on sort 'Mara' ning samal ajal õitsevad haralise ploomipuu (alõtša) seemikud.
Perspektiivne hübriidsort. Varajane või varasepoolne (valmib augusti algupoolel või keskpaiku).
 

'Foto autor: Jaan Kivistik
Foto autor: Jaan Kivistik

Liivi Kollane Munaploom'- Vili keskmise suurusega, munajas, sageli kaelaga, kollane. Luuseeme lahtine. Viljaliha valkjaskollane või rohekas, hapukasmagus. Heamaitseline lauaploom, sobib ka kompotiks.
Puu on keskmise kasvuga, püstjas, laipüramiidja võraga, hea talvekindlusega. Isesteriilne. Saagikas vaid sobiva hilisõitsva tolmuandja korral ('Märjamaa', 'Kihelkonna', 'Noarootsi punane' , kreegipuu).
Keskvalmiv või hilisepoolne.

 Foto autor: Jaan Kivistik
Foto autor: Jaan Kivistik

'Mara'- Vili keskmise suurusega, ümar, helekollane. Luuseeme kinnine. Viljaliha valkjaskollane, väga mahlane, magushapu. Sobib hästi hoidistamiseks.
Puu keskmise kasvuga, laiuva võraga, väga hea saagikusega. Isesteriilne, sobivad 'Kubanskaja kometa', 'Karminnaja Žukova' ja samal ajal õitsevad haralise ploomipuu (alõtša) seemikud.
Hiline.

Foto autor: Jaan Kivistik 
Foto autor: Jaan Kivistik

'Mount Royal'- Vili on keskmise suurusega, ümmargune, tumesinine. Luuseeme lahtine. Viljaliha rohekaskollane, mahlane, hapukasmagus. Sobib nii lauale kui ka kompotiks ja sügavkülmutamiseks.
Puu keskmise kasvuga, pisut laiuva võraga, saagikas, talvekindel. Oma õietolmuga viljastub rahuldavalt. Hiline.
 
'Queen Victoria'- Vili suur, ümarovaalne või munajas, punakaskollane põhivärvusega, päikese pool valkjaslilla kattevärvusega. Luuseeme lahtine. Viljaliha kollane, hapukasmagus. Maitsev lauaploom, kuid sobib ka kompoti valmistamiseks. Põhja-Eestis võib mitte tarbimisküpseks saada.
Puu keskmise kasvuga, laia võraga, kaarjate okstega, varaviljuv, väga saagikas, nõrgavõitu talvekindlusega. Isetolmleja, kuid risttolmlemiseks on paremad sordid 'Wilhelmine Späth' ja 'Suhkruploom', vähem 'Duke of Edinburgh'.
Hiljavalmiv.

Foto autor: Jaan Kivistik 
Foto autor: Jaan Kivistik

'Renklood Harintonovi'- Vili suur, ümmargune, tugeva vahakirmega, mustjaslilla, meeldivalt vürtsikas. Viljaliha meeldivalt hapukasmagus, omapärase vürtsiga. Luuseeme poollahtine. Sobib lauale ja kompotiks, on üks esindulikemaid ploome.
Puu püstine, tugevakasvuline, hõreda võraga, väga saagikas, hea talvekindlusega. Oma õietolmuga viljastub hästi, talle on heaks tolmuandjaks ka 'Renklod Jenikejeva'.
Keskvalmiv või hilisepoolne (valmib septembri alguses).

 Foto autor: Jaan Kivistik
Foto autor: Jaan Kivistik

'Žaretšnjaja Rannjaja'- Vili suur, ümmargune, pruunikaslilla. Luuseeme lahtine. Viljaliha kollane, kiuline, hapukasmagus. Sobib nii lauale kui ka kompotiks ja moosiks.
Puu tugeva kasvuga, ümmarguse võraga, saagikas, talvekindel. Isesteriilne, tolmuandjateks sobivad 'Renklod Haritonovoi', 'Ave' ja 'Euraasia 21'.
Varasepoolne (valmib augusti lõpupoole)
 
'Ontario'- Vili keskmine, ümarovaalne, kollane, tugeva vahakirmega. Viljaliha kollane, mahlane ja magus, väga hea maitsega. Luuseeme poollahtine. Puu keskmisekasvuline, saagikas. Iseviljuv, head tolmuandjad 'Jubileum' ja 'Victoria'. Suhteliselt talvekindel, haiguskindlus hea.
 
'Quillinsi Renklood'- Vili valmib augusti lõpus, septembri algul, suur, ümmargune, rohekaskollane. Viljaliha väga maitev. Luuseeme lahtine. Lauaploom. Puu on laiuva kasvuga, üsna suur, varaviljuv, viljad ei varise. Eelistab paremat kasvupinnast. Haiguskindel. Keskmine talvekindlus. Ietolmleja, saaki suurendavad 'Althanni renklood', 'Edinburgh'.

 Foto autor: Jaan Kivistik
 
 
 
 
 
 
 
 
 
              
Kalendrist leiad laadad, kus me osaleme!
«
»