Sügisõunad

'Auksis'- Vili väike, laiümmargune, rohekaskollase põhivärvusega, päikese poolt kaetud triibulise või laigulise punaga. Viljaliha kollakasvalge, tihe, meeldivalt magushapu.Puu seemikalusel tugeva kasvuga, rahuldava talvekindlusega, hiljaviljuv. Tarbimisküps novembrist, säilib kevadeni. Sobib hästi lauaõunaks, mis säilitab maitseomadused ka kehvades hoiuoludes. Väikese vilja tõttu ei sobi kaubaõunaks
.Foto autor: Jaan Kivistik
Foto autor: Jaan Kivistik


'Liivi Kuldrenett'Vili väheldane või keskmise suurusega, ümmargune kuni laikooniline. Põhivärvus kollane, päikese pool sageli hele puna. Viljaliha tihe, kollakasvalge, hapumagus, maitsev. Koristus septembri esimesel poolel, tarbimisküps septembrist-oktoobrist, säilib detsembri või jaanuarini.Puu keskmise kasvuga, varaviljuv, ühtlase kandvusega, üks saagikamaid sorte. Viljad kärntõvele vastupidavad.Talvekindlus keskmine või alla selle (eriti tüvel). Talvekahjustustest paraneb hästi

Foto autor: Jaan Kivistik

Foto autor: Jaan Kivistik

'Kaimo'- Hea lauaõun, viljaliha valge, mahlane ja magus. Vili ümmargune ja keskmise suurusega, põhivärvus valkjaskollane, kaetud suurelt osalt punase kattevärvusega.

'Krista'- Üks hinnatumaid sügisõunu mahlase ja karge õuna armastajate poolt. Tarbimisaeg septembrist detsembrini. Heas külmhoidlas säilib talve keskpaigani. Vili keskmise suurusega, ümmargune või laiümmargune,  ühtlase kujuga. Põhivärvus valkjaskollane. Punane kattevärvus esineb kuni poolel vilja pinnast. Viljaliha valge, tihe, mahlane, magushapu. Lauaõun.  Puu viljub varakult ja on saagikas. Võraoksad on hea väljumisnurgaga ja  kinnituvad tugevasti tüvele. Kannab peamiselt rõngasokstel. Talvekindlus keskmine. Haiguskindlus hea. Kärntõppe nakatub vähe. Seetõttu  sobib maheviljelusse.
Foto autor: Jaan Kivistik

Foto autor: Jaan Kivistik

 'Sügisdessert'- Vili on omapärase vürtsika hapukasmagusa maitsega. Kõrgelt hinnatud suur (95-120 g), maitsev lauaõun, roheka alusvärvuse ja punasetriibulise kattega. Kuju ümmargune või ümarmunajas.. Valmib septembris ja säilib kuni 1,5 kuud. Õuntest saab head mahla. Puu on laiuva võraga ja tuleks lõigata seest hõredamaks, et õunad päikest saaks ja oma maitse omandaks, tugeva kärpimisega tuleb sundida oksi rohkem hargnema. Liigse saagiga aastal on soovitav õunaalgeid vähemaks noppida, et viljad korralikult täis kasvaksid. Sort võib nakatuda kärntõppe ja puuviljamädanikku. Mullastiku suhtes leplik, aga kehval mullal võib haigestuda. Keskmise talvekindlusega, hakkab varakult kandma ja on saagikas. Sobib hästi koduaeda.
Foto autor: Jaan Kivistik

Foto autor: Jaan Kivistik

'Tiina'- Vili keskmise suurusega või üsna suur, munajas või ümarovaalne. Põhivärvus rohekaskollane, vaarikapunane sageli väga nõrk kattevärvus katab harilikult vähem kui poole vilja pinnast. Viljaliha keskmise tihedusega, valge, mahlane, väga magusa maitsega.
Puu hakkab varakult vilja kandma ja on saagikas. Talvekindlus hea. Haigustest võib ‘Tiinat’ ohustada kärntõbi sellele haigusele soodsail aastail. Sügissort. Tarbimisaeg kuni detsembrini.
Foto autor: Jaan Kivistik

Foto autor: Jaan Kivistik

'Kiki- Triinu'- Vili keskmise suurusega, laimunajas. Põhivärvus rohekaskollane. Roosakaspruun kattevärvus nõrk, katab poole vilja pinnast. Viljaliha rohekasvalge, tihe, mahlane, magus, vürtsikas. Lauaõun.
Puu on saagikas. Hea väljumisnurgaga võraoksad kinnituvad tugevasti tüvele. Hakkab varakult vilja kandma, peamiselt rõngasokstel. Talvekindlus hea. Haiguskindlus hea.
Sügis- ja talisort. Tarbimisaeg oktoobrist veebruarini.
 
 'Koit'- Vili keskmise suurusega, ümmargune või tömpkooniline, valkjaskollane, kattevärvuseks roosakas marmoreeringuga sarnanev puna. Viljaliha kollakasvalge, keskmise tihedusega, mahlane, magushapu. Lauaõun.
Puu on tugeva kasvuga ja moodustab laiuva võra, vilja hakkab kandma alates kuuendast aastast pärast istutamist, hiljem on suure saagikusega. Talvekindel. Viljad nakatuvad kärntõppe keskmisel määral.
Sügissort. Viljade tarbimisaeg septembrist detsembrini.
 Foto autor: Jaan Kivistik

Foto autor: Jaan Kivistik

'Kaja' Vili keskmise suurusega, piklikovaalne, ribiline, madalate kantidega, valkjaskollane põhivärvus enamasti kattevärvuseta. Viljaliha kollakasvalge, mahlane, hapukasmagusa maitsega, meeldivalt vürtsikas. Lauaõun.
Puu on mõõduka kasvuga, moodustab ümmarguse võra. Hakkab varakult vilja kandma. Rahuldava talvekindlusega. Tüvesid võib tabandada viljapuu-tüvevähk. Sobib kasvatamiseks koduaedades. Kärntõbe esineb vähe.
Sügissort. Vili valmib septembris, säilib kuu aega.
Foto autor: Jaan Kivistik

Foto autor: Jaan Kivistik
 
'Karamba'- Vili keskmise suurusega, kuid võib jääda ka väheldaseks. Kuju ümmargune või laimunajas. Põhivärvus rohekaskollane, tugev punane kattevärvus kogu vilja pinnal või osal sellest. Viljaliha rohekasvalge, pehme, magusa maitsega. Lauaõun.
Puu hakkab varakult vilja kandma ja on saagikas. Hea väljumisnurgaga võraoksad kinnituvad tugevasti tüvele. Kannab peamiselt rõngasokstel. Talvekindlus hea. Haiguskindlus hea.
Sügissort. Tarbimisaeg oktoobrist detsembrini.

'Melba'- Keskmise suurusega, rohekaskollane, päikese poolt karmiinpuna. Vürtsikas ja tugeva aroomiga, mahlane. Viljaliha valge, kore. Puu keskmise kasvu ja hõreda ümara võraga, hakkab vara kandma ja on viljakas. Vastuvõtlik kärntõvele ja puuviljamädanikule. Talvekindel. Kasvukoha suhtes ei ole väga nõudlik. Kannab praktiliselt igal aastal. Sobib mahlaks, kompotiks.
Liivi Kuldrenett- Vili väike või keskmise suurusega, ümmargune, põhivärvus kollane, päikese pool võib olla heledat puna. Viljaliha tihe, kollakasvalge, hapumagus, maitsev. Ülevalminult muutub klaasjaks, pika säilitamise korral aga jahuseks. Koristatakse septembri esimesel poolel, tarbimisküps septembrist-oktoobrist, säilib detsembri või jaanuarini. Puu keskmise kasvuga, varaviljuv, ühtlase kandvusega, viljad kärntõvele vastupidavad, kuid lehed nakatuvad. Märjal mulla võib nakatuda viljapuu-seenvähki. Talvekindlus keskmine. 
 
'Pärnu tuviõun' e. Lambanina' Vili väike või keskmise suurusega, ümmargune, põhivärvus kollane, päikese pool võib olla heledat puna. Viljaliha tihe, kollakasvalge, hapumagus, maitsev. Ülevalminult muutub klaasjaks, pika säilitamise korral aga jahuseks. Koristatakse septembri esimesel poolel, tarbimisküps septembrist-oktoobrist, säilib detsembri või jaanuarini. Puu keskmise kasvuga, varaviljuv, ühtlase kandvusega, viljad kärntõvele vastupidavad, kuid lehed nakatuvad. Märjal mulla võib nakatuda viljapuu-seenvähki. Talvekindlus keskmine. 
 Foto autor: Jaan Kivistik

Foto autor: Jaan Kivistik

'Vahur'- Kuldrenetile“ sarnase maitse ja välimusega sügissort, kuid viljad on suuremad, lameümmargused, kantidega. Põhivärvus rohekaskollane või kollane. Viljaliha kollaksvalge, mahlane, maitsev, magushapu. Lauaõun. Õunad saavad tarbimisküpseks septembris ja säilivad novembrini. Üleküpsedes lähevad jahuseks.
Puu on keskmise kasvuga, lameümmarguse võraga. Hakkab vara vilja kandma ja on saagikas. Talvekindlus hea. Vastupidav kärntõvele.

 
'Ritika'- Paradiisiõun. Vili on väike (20g), ümmargune. Viljaliha on tihe, magushapu, keskpärase maitsega. Puu on keskmise või nõrgapoolse kasvuga, hakkab varakult vilja kandma ja on saagikas. Talve- ja haiguskindlus on hea.
 
 
 
 

              
Kalendrist leiad laadad, kus me osaleme!
«
»