Suveõunad

'Kasper' Vili keskmise suurusega, munajas. Põhivärvus rohekaskollane, hajusalt laiali valgunud triibuline puna katab kolmandiku vilja pinnast. Viljaliha rohekasvalge, roosakate soonekestega, keskmise tihedusega, mahlane, magushapu. Lauaõun.
Puu on keskmise kasvutugevusega, ümara võraga. Võraokste väljumisnurk hea. Esialgsetel andmetel on sort varaviljakas, suure saagikusega, talvekindel. Suvisort, vili valmib augustis, säilib rohkem kui kuu aega
.Foto autor: Jaan Kivistik
Foto autor: Jaan Kivistik

'Maikki'- Päri Soomest, vili keskmise suurusega või suur, punane. Viljaliha meeldivalt hapukas ja aromaatne. Puu rahuldava talvekindlusega. Kärntõvesse ja puuviljamädanikku nakatumine piirab sordi levikut koduaedades.
 
'Make'- Pärit Soomest. Vili suur, punasetriibuline või- täpiline. Viljaliha magus, aromaatne. Koristus ja tarbimisaeg augustis. Puu varaviljakas ja enamasti saagikas, talve- ja haiguskindlus oodatust väiksemad. Mõnel aastal ohustab kärntõbi
.Foto autor: Jaan Kivistik

Foto autor: Jaan Kivistik
 
'Martsipan'Vili keskmise suurusega, kooniline. Põhivärvus rohekaskollane, päikesepoolne külg karmiinpunane. Viljaliha kore, mahlakas, magemagus, peaaegu 
vürtsita, maitsev. Töötlemisväärtuseta. Koristus- ja tarbimisküps augusti lõpus või septembri alguses, säilib paar nädalat.Puu tugeva kasvuga, peaaegu ümmarguse võraga, varaviljuv, keskpärase saagiga, nõuab viljakat mulda. Talvekindlus hea, haigustele vastupidavus keskmine või hea.
Foto autor: Jaan Kivistik
Foto autor: Jaan Kivistik

'Suislepp'- Vili keskmine, ümmargune, viie madala 
kandiga. Põhivärvus kollakasvalge, kaetud marmorja punaga. Viljaliha valge, selles leidub roosasid triipe ja laike. Magushapu. Puu on tugeva kasvuga, ümmarguse võraga, keskmise saagikusega. Okste hargnemisnurk terav, oksad haprad. Talvekindlus hea. Võrdlemisi vastuvõtlik kärntõvele ja puuviljamädanikule. Suvisort. Tarbimisaeg augusti lõpust oktoobrini.
Foto autor: Jaan Kivistik

Foto autor: Jaan Kivistik

'Krügeri tuviõunVili keskmise suurusega, kooniline. Põhivärvus kollakasvalge, osa viljapinnast kaetud õrna joonelise punaga. Viljaliha üsna tihe, kollakasvalge, hapumagus, maitsev. Koristus augusti keskpaigast alates, tarbimisküps augusti lõpust või septembri algusest, säilib 3-4 nädalat. Puu keskmise kasvuga, üsna varaviljuv, heaks saagiks vajab viljakat kasvukohta, nakatub rohkesti puuviljamädanikku ja kärntõvesse, keskmise talvekindlusega. Sobiv mahlaks, kompotiks, kuivatamiseks. 
Foto autor: Jaan Kivistik

Foto autor: Jaan Kivistik

'Valge klaarõunVili keskmine või üsna suur, lai- või ümarkooniline või vahel iseloomuliku terava õmblusega, kollakasvalge, ilma punata. Viljaliha kore, valge, magushapu, maitsev. Koristus ja tarbimisküps augusti teisel poolel, säilib lühikest aega. Puu keskmise kuni tugeva kasvuga, varaviljuv ja viljakas, liigsaagi korral kalduvus perioodilisusele, mullastiku suhtes nõudlik, aldis puuviljamädanikule ja kärntõvele. Keskmise või üsna hea talvekindlusega.

Foto autor: Jaan Kivistik
Foto autor: Jaan Kivistik

'Tallinna pirnõun' Vili on keskmise suurusega (95-100g), laikoonilise kujuga. Põhivärvus rohekas- või valkjaskollane, suurem osa õunast on kaetud tumeda punaga, millel on tugevamalt väljapaistvaid triipe. Viljaliha on pehme, magus, pirnimaitseline.
Puu on tugeva ja püstise kasvuga. nõuab palju harvendamist. Hakkab hilja kandma ja on vähesaagikas. Viljad kahjustuvad kärntõvest keskmiselt, lehed nõrgalt. Märgadel muldadel nakatub kergesti viljapuutüvevähki. Lehekirbu kahjustus on väga tugev. Talvekindlus harilikult hea.
Suveõun. Vili valmib augusti teisel poolel või septembri alguses, säilib lühikest aega.
 

'Pirja'- Pärit Soomest. Vili väikesepoolne (70-90 g), lameümmargune, kollane põhivärvus kaetud peaaegu üleni punatriibulise kattevärvusega. Viljaliha pehme, peeneteraline, väga meeldiva aromaatse hapuka maitsega, meenutab sorti ‘Melba’. Üks varasemaid suviõunu, viljad säilivad 1-2 nädalat. Puu mõõduka või tagasihoidliku kasvuga, hõreda võraga, kuid saagikas, hakkab vara vilja kandma ja viljub igal aastal, hea talvekindlusega, kuid vastuvõtlik kärntõvele.
 Foto autor: Jaan Kivistik
Foto autor: Jaan Kivistik

'Konfetnoje'- Venemaalt pärit suveõun, “Korobovka“ ja „Valge klaari“ ristand. Tema vili on keskmise suurusega või väikesepoolsem, laiem, rohekaskollase värvusega, kaetud osaliselt joonelise punaga. Viljaliha on  magemagus ja mahlane, väga maitsev, meeldib "Martsipani“ austajatele. Valmib veidi peale "Valget klaari“. Puu keskmise kasvuga, üldiselt hea talvekindlusega, kuid võib kahjustuda kui on suure saagi kandmisega ennast suvel ära kurnanud. Üsna vastupidav kärntõve suhtes, puuviljamädanikku haigestub vähe, viljakas, kuid ebaühtlase kandvusega. Herilaste lemmik.
Foto autor: Jaan Kivistik

Foto autor: Jaan Kivistik
 

'Krasnoje Rannjeje'- Pärit Venemaalt.Vili keskmise suurusega, erepunase kattevärvusega.Viljaliha magushapu. Puu hakkab varakult vilja kandma, on hea talvekindlusega, kuid nakatub mõnel aastal kärntõppe. Üks varasemaid suviõunu, valmib samaaegselt "Pirjaga."
Foto autor: Jaan Kivistik
Foto autor: Jaan Kivistik

              
Kalendrist leiad laadad, kus me osaleme!
«
»