Talveõunad

 

'Antei'- Vili keskmise suurusega või suur (190-250g), ümarkooniline, laiade madalate kantidega. Varreõõnsust katab roostekord. Vaarika- või tumebordoopunane kattevärvus valdaval osal pinnast. Viljaliha rohekaskollane, kore, magushapu, mahlane.
Puu keskmise kasvutugevusega, ümarpüramidaalse hõreda võraga, varaviljuv, saagikas ja talvekindel, kärntõvesse nakatub vähe. Taliõun. Säilib veebruari või märtsini.
 Foto autor: Jaan Kivistik

Foto autor: Jaan Kivistik

'Alesja'- Vili on keskmise suurusega(120-150g), munajas kuni laimunajas, kantideta, enamasti tumeda punaga kaetud. Viljaliha on mahlane, peeneteraline, keskmise tihedusega, hapukasmagus
Puu on madalakasvuline, tiheda võraga, külmakindel.
Taliõun, viljad säilivad aprillikuuni.
Foto autor: Jaan Kivistik

Foto autor: Jaan Kivistik

'Kaari'- Vili keskmise suurusega, ümmargune või laimunajas. Põhivärvus valkjaskollane, kattevärvus varieeruva tugevusega punane, tugevamate triipudega. Viljaliha valge, tihe, mahlane, hapukasmagus. Lauaõun. Puu on saagikas, hakkab varakult vilja kandma. Hea talvekindlusega. Haiguskindlus keskmine või hea. Talisort. Tarbimisaeg sügisel või talve algupoolel.
 
'Liivika'- Vili keskmise suurusega, varieeruva kujuga (munajas, piklik). Põhivärvus rohekas- või valkjaskollane. Kattevärvus esineb väiksemal osal õuna pinnast kas erksa või nõrga punana. Viljaliha rohekasvalge, tihe, mahlane, magushapu. Lauaõun.
Puu on saagikas. Hea väljumisnurgaga võraoksad kinnituvad tugevasti tüvele. Hakkab varakult vilja kandma, peamiselt rõngasokstel. Talvekindlus hea. Haiguskindlus (sealhulgas kärntõve suhtes) hea. Seetõttu sobib ka maheviljelusse. Tarbimisaeg oktoobrist märtsini.
Foto autor: Jaan Kivisitk
 
Foto autor: Jaan Kivistik

'Cortland'- Vili keskmise suurusega, laiümmargune või ümmargune. Põhivärvus rohekaskollane, kattevärvus tume-karmiinpunane. Tihedas võras viljad vähevärvunud. Viljaliha keskmise tihedusega, valge, meeldivalt hapumagus. Sobib ka mahla ja kompoti valmistamiseks ning kuivatamiseks.
Puu keskmise kasvuga, laia võraga. Kannab mõõdukalt ja enamasti igal aastal. Väga vastuvõtlik kärntõvele. Talvekindlus üsna hea. Taliõun. Koristusküps septembri teisest poolest, tarbimisküps novembrist, säilib peaaegu kevadeni.
 Foto autor: Jaan Kivistik

Foto autor: Jaan Kivistik

'Lobo'- Vili keskmise suurusega või suurepoolne, laikooniline, peaaegu üleni punase kattevärvusega. Peeneteraline, mahlane, hapumagus, vürtsikas. Puu aldis kärntõvele ja puuviljamädanikule ning rahuldava talvekindlusega.
Taliõun. Tarbimisküpsus oktoorist-novembrist, säilib veebruarini.
 
 
'Katre'- Vili keskmise suurusega või suur, ümmargune, mõne madala kandiga. Põhivärvus rohekaskollane või rohekas. Punane träpsuline kattevärvus katab kogu vilja pinda või osa sellest. Viljaliha rohekasvalge, tihe, mahlane, magushapu maitsega. Lauaõun.
Puu hakkab varakult vilja kandma ja on saagikas. Kannab peamiselt rõngasokstel. Talvekindlus väga hea. Haiguskindlus hea. Talisort. Säilib kuni kevadeni.
 Foto autor: Jaan Kivistik

Foto autor: Jaan Kivistik

'Liivi Sibulõun'- Vili väike, laiümmargune, rohekaskollase põhivärvusega, päikese poolt kaetud triibulise või laigulise punaga. Viljaliha kollakasvalge, tihe, meeldivalt magushapu.
Puu seemikalusel tugeva kasvuga, rahuldava talvekindlusega, hiljaviljuv. Taliõun. Tarbimisküps novembrist, säilib kevadeni. Sobib hästi lauaõunaks, mis säilitab maitseomadused ka kehvades hoiuoludes. Väikese vilja tõttu ei sobi kaubaõunaks.
 
 
 
 
 

              
Kalendrist leiad laadad, kus me osaleme!
«
»